Kedilerde Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır ?

Kedilerde Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır ?

Bizlerde olduğu gibi kedilerde de tırnaklar uzar ve düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Sokaktaki kediler ağaçlarda tırmalama yaparak veya sürekli beton üzerinde yürüme-koşma yaptığı için tırnakları törpülenir ve rahatsız etmez. Fakat evimizdeki dostlarımızda durum böyle değildir. Tırnakları normalde fazla uzayabilir. Bu durum bir çok sıkıntıya yol açar. Kendisini kaşırken yaralamaya neden olabilir, evdeki perdelere ve koltuklara zarar verebilir. Tırnak uzunluğu yüzünden istese de tırnaklarını çekemeyebilir. 

Tırnaklarını kesmeye karar verdik. Fakat uysal kediler bile bu durumda rahat durmayabilir ve bizden kaçabilir. Eğer kediniz yavruysa bu durum sizin için daha kolay olacaktır. Onu yavruluk dönemimde alıştırmanız yetişkin dönemimde çok faydası olacaktır. 

cat nail cut ile ilgili görsel sonucu

Yetişkin kedilerimizde tırnak kesimi bazen tam bir eziyet olabiliyor 🙂 Bunun için bir kaç tüyo verelim. 

Patilere Özel İlgi

Kedimizle ilgilendiğimiz zamanlarda patisine özel ilgi gösterin. Patisini tuttuğunuzda zarar vermediğinizi, ona masaj yaptığınızı gösterin. Patisini tuttuğunuzda korkması yerine size güvenmesi ve bundan hoşnut olmasını sağlamalısınız. Patisi ile uyum sağladıktan sonra isterseniz kedinize ufak ödüller verebilirsiniz. Bu ödüller arkadaşlığınızı pekiştirir ve size karşı hoşnutluğunu daha da artırır. Bu ilk adım çok önemlidir. Yoksa patisini her tuttuğunuzda çekecektir ve bu durumda tırnak kesimi yapamayız.

Tırnak Makası İle Tanıştırma

cat nail cutter ile ilgili görsel sonucu

Kediniz kucağınızda sakince oturup patisini sevmenize izin verdiği sırada diğer elinizde tırnak makasını gösteriniz. Önce koklamasına izin verin ve kötü bir şey olmadığını anlasın. Tabi tırnak kesiminde ses çıkacağı için bu sese alıştırmamız gerekiyor. Bunun için katı bir cismi tırnak makasında kesmeniz ve çıkan sesin kötü bir şey olmadığını kedimize göstermemiz gerekiyor. Yoksa tırnak kesiminden sonra ona zarar verdiğimizi düşünür ve patisini tekrar çekebilir. 

Tırnak Kesimine Başlama

cat nail cut ile ilgili görsel sonucu

Resimde gördüğünüz pembe kısma çok dikkat etmelisiniz. Gözle gördüğümüz tırnağın hepsini kesmemiz kedimizin canını yakar ve sonraki tırnak kesimlerini zora sokar. İnsanlardaki gibi kedilerin de tırnak kökü ve altında tırnak eti vardır. Pembe kısımda kan damarları ve sinirler saklıdır. Bu alanın kesilmesi kanamaya sebep olabilir. Tırnak kesimini yaparken patisinin altını biraz bastırın ve tırnakların ortaya çıkmasını sağlayın. Güçlü bir ışığın altında tırnakları dikkatlice izleyiniz ve pembe kısımları görmeye çalışınız. Tırnağın uç kısımlarından dikkatlice kesiniz. 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir