Köpeklerde Tırnak Kesimi

Köpeklerde Tırnak Kesimi

Köpeklerde düzenli olarak tırnak bakımı çok önemlidir. Dışarıda yaşayan köpekler farklı zeminlerde gezdiği için tırnakları törpülenir ve çok uzamaz. Fakat ev ortamında hareketsiz duran dostlarımız için durum aynı değildir.

Dog claw cuts ile ilgili görsel sonucu

Uzayan tırnaklar köpeklerde bir çok soruna yol açabilir. Yürümesi zorlaşır, kendini kaşıdığı zamanlarda tüyleri koparıp deride yara yapar  ve tırnakların çok uzayıp geri dönmesine ve patisine batmasına sebep olabilir. 

Dog claw cuts ile ilgili görsel sonucu
Köpeği Tırnak Makasına Alıştırma.

Köpeğiniz ile aranız çok iyi olsa da tırnak kesim işlemi biraz sıkıntı olabilir. Köpeğiniz tırnak makasını görünce korkup sizden kaçabilir veya patisini vermek istemeyebilir. Bu tarz durumlarda köpeğimize biraz eğitim vermeliyiz. 

İlk olarak köpeğinizin patisini tutun ve biraz bastırın, canını yakmamaya dikkat edin. Biraz baskıdan sonra bırakın ve buna izin verdiği için ona ödül verin. Bu işlemi arada tekrarlayınız. Bu uygulamanın amacı, sizin ona zarar vermeyeceğinizi ve size güvenini pekiştirir.

Patiyi güvende tuttuktan sonra tırnak makasıyla dost olmasını sağlamalıyız. Her ne kadar size güvense de tırnak makası gibi farklı cisimlere karşı tepki gösterebilir. Öncelikle tırnak makasını yaklaştırın onunla oynayın. Kötü bir şey olmadığını ve ona zarar vermeyeceğini gösterin. 

Tırnak kesiminde çıkan sesten korkmaması ve ani harekette bulunmaması için ufak bir eğitim daha gerekiyor. Çoğu eğitmen bunu makarna tanesi ile yapıyor. Tırnak makasının içerisine makarna koyup bastırın ve çıkan sese köpeğinizin alışmasını sağlayın. Her kırmadan sonra köpeğinize ufak ödüller vermeyi unutmayınız.

Köpeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır ? Neye Dikkat Edilir ?
Dog claw cuts ile ilgili görsel sonucu

Tırnak kesimine başlamadan önce güçlü bir ışığın altında iyice kontrol etmeniz ve pembe kısmı görmeniz gerekir. Tırnağın pembe kısmında kan damarları ve sinirler saklıdır. Tırnağı derinden kesmeniz kanamaya ve acıya sebep olabilir. 

Tırnak kesmeye başlamadan önce ufak bir hatırlatma yapalım. Sıcak su tırnakları yumuşatacağı için köpeğinizi yıkadıktan sonra tırnaklarını kesmek sizi ve köpeğinizi rahatlatır. 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir