Guinea Pig

Guinea Pig

Çevremizde pek göremesek de guinea pig dostu olan birçok insan var.Bu sevimli canlılar hakkında ilk bakışta genellikle “hamster değil mi ?” diye düşünülüyor. Bizler de bu nedenle guinea pigler hakkında bir tanıtım yazısı hazırladık.

Guinea Pig Nedir?

İsmiyle başlayalım. Pig kelimesi “domuz” anlamına gelmektedir. Aslında ikisi arasında benzerlik göremeyeceksiniz. Kesinliği olmamakla beraber tüysüz cinsleri ve boyun yapıları nedeniyle benzetildiği için bu isim verilmiş olabilir.

Guinea pig memeli bir kemirgendir ve birçok farklı cinsi vardır. Bu cinslerde genel olarak tüy yapısı ve uzunluğuna göre ayrılmıştır.

Guinea Pig Cinsleri

Peru Kobayı
Tüysüz Guinea Pig
Rozet
Amerikan Kobayı
⭐ Teddy Guinea Pig
Himalayan Guinea Pig
⭐ Rex Guinea Pig
⭐ Texel Guinea Pig
⭐ Sheltie

Guinea Pig Özellikleri

Kemirgen ailesinden olduğuna aldırmayın. Guine pigler o kadar utangaç ürkek ve bir o kadar da sevimlidir.

Bir kemirgen olarak elbette eşyaları kabloları kemirmek isteyebilir ancak size kesinlikle zarar vermeyecektir.

Sosyal olan guinea pigler yalnız kalmamalıdır. Hatta bazı ülkeler de 1 tanesini beslemek yasaktır.

Diğer birçok evcil hayvana göre bakımları daha kolaydır. Ufak bir dost istiyorsanız bu canlı size göre olabilir.

Evde Guinea Pig Beslemek

Ev ortamı için belki de en uygun canlılardan biri. Kafesinde bulunmayı sever. Boyutları oldukça küçük bu da bakımını kolaylaştırıyor.

Guine Pig Özellikleri

Yemek yemeyi çok severler. Bu gözünüzü korkutmasın 🙂 Her türlü meyve, sebze ve kabuklarını çok sever,afiyetle yer. Tabi kuru mama ve ot ile takviyesi de yapılmalı. Ayrıca size aç olduğunda sesler çıkararak haber verir.

Her canlının ihtiyaç duyduğu gibi kafesinde taze su bulundurmalısınız.Devrilme ihtimali olan kaplar yerine kafese takılabilen sulukları tavsiye ederiz.

Guinea pigler biz insanlar gibi C vitamini üretmezler. Verilen yemler yardımı ile C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Dişleri uzayan dostumuz için kafesinin içinde kemirebileceği odun,talaş yada benzeri oyuncak bulundurmanız faydalıdır.

Ürkek demiştik ya. Yüksek sesten ve ani hareketlerden çok korkarlar. İlk sahiplendiğinizde yüksek sesten korumanız gerekir. Size alışana kadar kaçıp yaklaşmak istemeyebilir. Alıştıktan sonra ise kedi misali sevmenize , okşamanıza bayılacak.

Temizlik

Fazla sıvı içeren gıdalar tükettiği için tuvaletini de sık yapar. Ama iyi haber idrarı kokmaz.Yapmanız gerek kafesin zeminini temiz tutmak

Guinea piglerin 3-4 haftada ılık suyla yıkanmaları temizlik açısından faydalıdır.

Tırnak Bakımı

Tırnaklarını kesmek için mutlaka ışıklı bir tırnak makasından yardım alın.Kedi ve köpeklerin tırnak kesimiyle aynı prensiptedir. Fazla kesilirse dostunuzun canı çok yanabilir. Bu tarz makasları herhangi bir pet ürünleri satan mağazadan temin edebilirsiniz.

Guinea Pig Tüy Döker mi?

Evet döker. Ama kedi ve köpekler kadar fazla değil. Tüy dökmesi stres ve mevsime bağlı olarak değişebilir. Dökülmeyi azaltmak için banyo sıklığını değiştirebilir ya da tüylerini bir fırça yardımı ile tarayabilirsiniz.

Daha yakından tanıyoruz artık guinea pigleri. Gerçekten de çok sevimli canlılar. Sizler de düşüncelerinizi yorum olarak yazabilir, guinea piginiz varsa resimlerini yollayabilirsiniz. 🙂

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir